Santuari de Sant Salvador

Příspěvek z našeho pozastaveného blogu

Píše mi klientka, jestli jí pomůžu zkontrolovat itinerář a zda má něco vypustit a něco jiného zařadit. Palma, Valldemossa, Sóller, Es Colomer, Cap de Formentor, Dračí jeskyně, Marineland atd. Trošku se mi z toho ježí chlupy na rukou, je konec června a před sebou vidinu řady stojících aut, fotografů, „selfíčkařů“. Říkám si, že paní asi čerpala z nabídky výletů nejmenované velké cestovní kanceláře. Nikomu to neberu, ať se každý podívá, kam chce, ale tato komerční místa raději na jaře, na podzim, v zimě nebo to chce vyrazit brzy ráno.

Většina turistů, co Mallorcu navštívila, byla jistě na Es Colomer, možná o tom nevědí, že se tak jmenuje, ale patří to k tradičním místům a rozhodně stojí za to. Je-li však hlavní sezóna, doporučuji se kochat krajinou na protější straně ostrova. To místo se jmenuje Santuari de Sant Salvador. V roce 1348 zde byla vybudována kaple na počest svatého Salvátora. Bohužel se nedochovala.

Je 9:45 ráno a vyjíždíme trochu později, začínám mít obavu, že i tohle místo dohnala masová turistika. Přijíždíme pod kopec a vyrážíme vstříc dobrodružství. Naštěstí před námi ani za námi žádná auta, občas se někomu vyhýbáme z protější strany, ale poměrně klid. Po pár minutách jízdy přijíždíme na vrchol, zaparkujeme do řady asi 5 stojících aut. Vystupujeme a naprosté ticho, slunce krásně svítí a my si užíváme naprosto nepopsatelné krásné okamžiky. Je jasno a máme ostrov jako na dlani. Stále si nemůžeme zvyknout na to příjemné ticho. Je to jako být na Václavském náměstí a za hodinu sedět u babičky na vesnici se 150 obyvateli někde v podhůří Krkonoš. První místo, které si detailněji prohlížíme je 37 metrů vysoká věž zakončená 7 metrovou vysokou sochou Krista.

Jakmile se nabažíme jedinečného pohledu na náš milovaný ostrov, popocházíme dále nahoru kolem kavárny a kláštera, navštěvujeme místní poutní kostel. Nejsem milovníkem kostelů, ale tento má opravdu své kouzlo. Kdo by si chtěl místo více užít a bydlet mimo veškerý masový turismus, může se ubytovat v bývalé klášterní ubytovně. O jídlo se postará klášterní restaurace s mallorskou specialitou lechona asada.

Pozornosti neujde ani nedaleko stojící kamenný kříž Es Picot, pocházející z roku 1957. Jeho předchozí dvě verze vždy zničila bouře (v letech 1897 a 1927).

Nasedáme zpět do auta a frčíme do Cala d´Or, čekají tam totiž klienti na naši návštěvu a nechceme přijít ani o minutu pozdě, česká dochvilnost se musí dodržovat i v tomto podnebním pásmu. Tak zase někdy příště u jiného zajímavého místa Mallorky.