Praktické pokyny

V této sekci “praktické pokyny” se dozvíte základní informace a doporučení pro Váš pobyt na Mallorce.

 1. letecky – nejpohodlnější a nejrychlejší doprava na ostrov, z České a Slovenské republiky trvá let do 2,5 hodin, ceny v průměru kolem 220 Euro za zpáteční letenku včetně zavazadla a příručního zavazadla; před každým odletem si prostudujte celní předpisy EU a přepravní podmínky letecké společnosti
 2. autem/trajektem – tato varianta není příliš praktická, ale dá se uskutečnit v případě, že vyrazíte z Pyrenejského poloostrova a využijete například trajekt z Valencie či Barcelony, ceny za osobu bez auta začínají na 48 Eurech
 1. autobus – hromadnou dopravu zajišťuje společnost TIB, jízdenky lze kupovat přímo u řidiče nebo v automatech. Hlavní autobusové nádraží v Palma de Mallorca se nachází na stejném místě, jako je vlakové nádraží, tedy pod parkem naproti náměstí Placa d´Espanya. Nazývá se Estació Intermodal. Mallorca se pyšní hustou autobusovou sítí, která spojuje hlavní město se všemi možnými kouty ostrova.
 2. vlak – na Mallorce můžete využít 2 hlavní tratě, první vede z Palma de Mallorca (podzemní nádraží na Placa d´Espanya) do Sa Pobla a Manacoru, druhá vede rovněž z hlavního města (Placa d´Espanya) do Sólleru, kam jezdí historický vlak zvaný Červený blesk.
 3. taxi – na ostrově naleznete širokou síť taxislužeb. Všechny taxi mají taxametr a označenou cenu za kilometr a nástupní poplatek. Příplatek čekejte za cestu na letiště či noční jízdy.
 4. loď – během hlavní turistické sezóny funguje lodní přeprava na východním (Porto Cristo, Cala Millor, Cala Ratjada) a severním (Port d´Alcúdia, Cap Formentor) pobřeží Mallorky. V letních měsících pak můžete využít plavby na ostrůvky Sa Dragonera a Cabrera.
 5. pronájem auta – vhodný především pro ty, co plánují Mallorku poznávat. Ostrov disponuje velmi bohatou nabídkou půjčoven aut. Počítejte s depozitem v průměrné hodnotě 1000 Euro za automobil nižší třídy. Pokud nechcete platit vysoký depozit a máte zřízenou kreditní kartu, můžete využít služeb společnosti Hiper rent a car.

Dopravní předpisy jsou velmi podobné těm našim, tzn. jízda v obci max. 50 km/h, ,mimo obec 90 km/h, na dálnici pak jen max. do 120 km/h.

Při jízdě automobilem musíte mít zapnutý bezpečnostní pás a je přísně zakázáno telefonovat. Tolerovaná hranice alkoholu v krvi je max. 0,5 promile.

Během parkování Vašeho vozidla respektujte modré čáry, které upozorňují na placené parkování. Žluté čáry znamenají zákaz parkování. Zelené čáry omezené parkování, např. v době trhů je zákaz parkování od – do.

 1. hotel – nejrozšířenější typ ubytování a nejčastější volba turistů. Nejméně hotelů najdeme ve vnitrozemí, nejvíce pak v letoviscích a na plážích. Velké plážové hotely naleznete například na Playa de Palma, Arenalu, Cala Millor, Santa Ponce či Can Picafortu, menší třeba v Pollence, Cala Sant Vicenc nebo Canyamelu.
 2. apartmán – Mallorca nabízí široké možnosti ubytování v tomto typu bydlení. Zahrnují jak vilové objekty tak betonové komplexy.
 3. finca – farma, statek, kde nebydlíte přímo s rodinou majitele. Většinu z nich najdete ve vnitrozemí a zpravidla nejsou vůbec vytápěné. Některé mají i bazén či pronájem auta zdarma, jelikož jsou často mimo obce.
 4. granja – pro někoho možná neznámý pojem, jedná se o tzv. panský dům, pro jednodušší představu něco mezi hotelem a fincou. Oproti fince zde máte služby srovnatelné s hotelem. Granjy mají zpravidla bazén a jsou velmi drahé.
 5. hostal – velmi široký pojem, můžete si pod ním představit jednoduché domy, horská sídla nebo obyčejné ubytovny v Palma de Mallorca
 6. kemp – pro příznivce kempování máme špatnou zprávu, Mallorca není pro tento druh ubytování nejlepší destinací. Kempování je ve volné přírodě zakázáno. Tudíž jsou pouze 2 legální formy v oficiálních kempech Hipocampo Manacor či WuMi kemp Porreres & Felanitx.
 7. klášter či eremitáž – nejlevnější forma ubytování (v průměru 15 E/noc/osobu), jednoduše zařízené pokoje bez vlastní koupelny a WC – tipy na ubytování: Castillo de Alaró, Santuari de Lluc, Santuari de Monti Sion, Santuari de Nostra Senyora de Cura, Puig de Maria či Ermita de Sant Salvador a Ermita de Nostra Senyora de Bonany

Doporučujeme řešit minimálně půl roku dopředu, pokud se chystáte na jarní, letní či podzimní dovolenou.

Jestliže přemýšlíte o letní dovolené, tak tam už je lepší řešit první návrhy v listopadu, prosinci. Jednak budete mít nejlepší cenu a také výběr.

Navíc některá zařízení požadují dopředu jen zálohu a zbytek platíte pár dní před odletem.

Doby, kdy jste mohli řešit letní ubytování až na místě, jsou už dávno pryč.

Platí se až na místě přímo v ubytovacím zařízení. Turistická nebo též ekologická daň se zavedla 1.7.2016 pro ostrovy Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Pohybuje se od 1 Euroa (v hostalech) po 4 Eura ve 4 a 5* hotelech za noc. Daň neplatí děti mladší 16-ti let. Pokud budete v hotelu déle než 9 dní nebo mimo hlavní sezónu, platí se poloviční daň. Baleárská vláda, která tuto daň zavedla, používá vybrané prostředky na projekty udržitelného cestovního ruchu.

Většina mallorských slavností má náboženský původ. Navíc každá obec se věnuje oslavám svého svatého patrona celý týden.

Na Mallorce jsou svátky, slavnosti a výroční trhy oslavovány mnohem více než je tomu zvykem u nás. Mallorčané tím prokazují svoji radost ze života a jistou nevázanost. Při oslavách se zaplňují ulice, náměstí, běžný život se naprosto zastaví. Níže Vám představujeme některé ze svátků:

 • 1.ledna – Cap d´any, nebo-li Nový rok
 • 6.ledna – Els Reis Mags (Tři králové)
 • 16./17.ledna – Revetla de Sant Antoni – na mnoha místech Mallorky se zapalují ohně (hranice dříví – fogerós) na počest svatého Antonína, kolem kterých tančí lidé v maskách, aby v jeho závěru předali plamenům loutku démona (dimoni). Nejpůsobivější rituál se odehrává ve vesnici Sa Pobla. Svátek má původ v Egyptě, kde se jistý poustevník chránil ohněm proti ženskému pokušení, které na něj sesílal ďábel
 • 20.ledna – Sant Sebastiá – týdenní slavnosti v Palma de Mallorca. V pozdních odpoledních hodinách se na většině náměstí griluje, hraje živá hudba, celá slavnost graduje velkým ohňostrojem
 • 1.března – Dia de les Illes Balears (Den Baleárských ostrovů) – v Palma de Mallorca probíhá slavnost podél přístavní promenády, hlavní doménou jsou řemeslnické a středověké trhy
 • březen/duben – Semana Santa – Velikonoční týden ve městech Palma de Mallorca, Sineu, Pollenca či Artá. Na Zelený čtvrtek se v Palmě koná od 19 hodin procesí, kdy členové 30 bratrstev přenáší sochy Panny Marie a Ježíše Krista. Podívaná trvá až do brzkých ranních hodin. Na Velký pátek probíhá svátek Devallament, v přístavním městě Pollenca snáší bratrstvo postavu Ježíše Krista z kopce Calvari do místního kostela
 • v polovině dubna se každé 2 roky koná v Palma de Mallorca světový folklórní festival
 • 1.květen – Festa del Traball – svátek práce
 • každá druhá neděle v květnu patří slavnosti Ses Valentes Dones, při níž se oslavují odvážné ženy, které odrazily roku 1561 útoku pirátů. Svátek se slaví již od roku 1854 a je zároveň připomínkou vítězství obyvatel Sólleru proti Turkům (11.května 1561)
 • začátek června – Mezinárodní jazzový festival v Cala d´Or
 • počátek června také patří oslavě jídla, například v Sa Pobla oslavují brambory, v Montuiri Pa amb oli a v Manacoru místní kuchyni
 • červen – svátek Božího těla – slavnost maurů a křesťanů, nejstarší náboženský veřejný projev. Oslava se koná 60 dní po vzkříšení. Náboženský proces probíhá v Catedral de Mallorca. Po mši následuje proces Corpus Christi, jenž začíná a končí v La Seu. Tradiční cesta probíhá přes Mirador, Morey, Plaça de Santa Eulalia, Cort, Palau Reial.
 • 23.června – na Playa de Plama se koná slavnost Nit de Foc. Všude hoří svíčky, lidé tančí, baví se, nechybí ani ohňostroj
 • 5.července – Nit Mallorqí – noc plná hudby, lidového tance, která se koná na počest místních patronů. Užít si ji můžete například v Alcúdii, Santanyí či Binissalemu
 • 16.července – procesí s loděmi na počest patronů rybářů – Mare de Déu del Carme (Virgen del Carmen). Slavnosti probíhají především v přístavních městech. V Port d´Andratx můžete shlédnout barevné procesí lodí.
 • 25.července – Fiesta Sant Jaume – oslava svatého Jaume, který byl velmi spjat s lidem. Na jeho počest se konají různé hudební, kulturní a sportovní aktivity po celé Mallorce
 • 28.července – Cavalcada de la Beateta – průvod v městečku Valldemossa, během něhož dívka vystupuje v roli mallorské světice (nebo-li La Beateta)
 • 2.srpna Festa de Moros i Cristians – slavnost maurů a křesťanů, která vzpomíná na doby pirátských útoků. Svátek se slaví v přístavním městě Pollenca od 19 hodin u Kohoutí fontány. Z města se během chvíle stane bitevní pole plné pirátů a dobových kostýmů
 • 15.srpna – L´Assumpció (Nanebevzetí Paní Marie)
 • druhá neděle v září – Festa del Meló – nebo-li slavnost melounů ve Vilafranca de Bonany
 • poslední neděle v září – Festa des Veremar – slavnost vína v Binissalemu
 • první neděle v říjnu – Festa des Botifarró – slavnost tlačenky v Sant Joan
 • 12.října – Dia de I´Hispanitat – svátek objevení Ameriky
 • 1.listopadu – Tots Sants – svátek všech svatých
 • 19.listopadu – Fira de la Mel – slavnost medu a medových lokálních výrobků v Llubí
 • 6.prosinec – Dia de la Constitució – Den ústavy
 • 8.prosince – La Immaculada Concepció – Neposkvrněné početí
 • 24.prosince – Cant de sa Sibilla – tajuplné hry v Santuari de Lluc
 • 25. a 26.prosince – Nadal – Vánoce

Mallorca je jedním z nejbezpečnějších míst v celé Evropě.

Krádeže a podvody jsou běžné jako v celé Evropě. Stejně jako ve velkých evropských městech, i tady se můžete setkat s tzv. květinovými dívkami v hlavním městě Palma de Mallorca. Dívky se Vám budou snažit prodat květiny, ale přitom bude jejich hlavním cílem Vaše peněženka.

Dále bychom Vám chtěli doporučit nekupovat vstupenky a výlety na ulici. Využijte raději cestovní kancelář, agenturu nebo oficiální prodejní místa.

Na Mallorce panují přes léta velká sucha a proto prosíme všechny turisty, aby rozhodně nerozdělávali oheň v lese, nevyhazovali nedopalky cigaret a udržovali všeobecný pořádek.

Prosím, při koupání v moři respektujte barvu vyvěšených vlajek. Červená vlajka důrazně varuje před vstupem do moře. Silné spodní proudy usmrtí kolem 10 dětí ročně a to jen kvůli nedbalosti svých rodičů!

Lékárny mají běžné léky, na které jsme zvyklí ve střední Evropě. Najdete je téměř v každém letovisku pod slovem farmácia.

V případě nutnosti vyhledání zdravotní péče, doporučujeme obrátit se na hotelovou recepci. Před každou cestou si prosím zajistěte cestovní pojištění.

Nudismus je na Mallorce poměrně dobře tolerován. Vyloženě nudistické pláže zde nenajdete. Jsou však pláže, kde je převážná většina nudistů, jsou to například: Cala Mago, Playa d´Es Trenc, Pep Lliteras, Cala S´Almonia, Llucalcari, Son Real, Cala Mesquida, Coll Baix, Es Caragol či Sa Canova.

Oficiální měnou je Euro.

Bankomatů je na ostrově dostatek, většina z nich nabízí komunikaci v anglickém, španělském a německém jazyce. Před odletem se pro jistotu informujte o výši poplatků za výběr z bankomatu ve Španělském království.

Na směnárny se moc nespoléhejte, s českou či slovenskou měnou zpravidla neuspějete.

Poštovní známky koupíte na poštách (tzv. correos) či prodejnách tabáku. Schránky jsou jasně žluté barvy. Pokud si zakoupíte poštovní známku soukromé doručovací služby, musíte použít jejich poštovní schránku. Kvůli tomuto systému se ročně nedoručí velké množství turistických pohledů.

Nejvyšší ceny jsou logicky v létě a to především za ubytování.

Při návštěvě restaurace obecně platí, že nižší ceny jsou mimo letoviska. Doporučujeme využívat tzv. Menu del día (polední menu, které jsou nejvýhodnější).

Orientační ceny v restauraci: malé pivo od 1,5 Eura, espresso od 1,2 Eura, láhev vína 20 a více Euro, večeře 12-18 Euro, pozor na mořské ryby, ceny někdy bývají za 100 gramů nebo nejsou vypsány vůbec, tak ať se pak nezaleknete při placení účtu. Doporučujeme se před objednávkou zeptat na cenu a přibližnou váhu.

Pozor na ceny v jídelním a nápojovém lístku, někdy jsou uváděny bez daně.

Ceny potravin v supermarketech jsou dosti podobné těm v České a Slovenské republice.

Smlouvání funguje zcela výjimečně a když už, tak na turistických trzích.

Většina lidí zaměstnaná ve službách je odkázána na spropitné. V restauracích je zvykem 10-15% z celkové útraty, v hotelu necháváme pokojské cca 5 Euro týdně. Stejnou částku pak necháváme například turistickému průvodci.

Obvyklé otevírací doby obchodů jsou od 9 do 13 hodin a od 16 do 21 hodin, v sobotu především v dopoledních hodinách.

Restaurace od 13 do 16 hodin a poté od 19 do 23 hodin nebo celé odpoledne až do večera, záleží na lokaci.

Banky od 9 do 14 hodin, soboty jen do 13 hodin.

Siesta je polední pauza, většinou v letních měsících a to od 13 do 16 hodin.

Oblíbeným suvenýrem je ensaimada, kterou lze zakoupit přímo v cestovní krabici, jedná se o typický mallorský sladký pokrm.

K oblíbeným potravinářským artiklům patří též mallorská sůl, mahónský sýr (který je původem z Menorky). sobrasada či různé druhy jamónu.

Mezi předními dárky nechybí ani alkoholické nápoje jako jsou bylinný likér či mallorské víno.

Jiným světoznámým artiklem jsou tzv. mallorské perly. Dále můžete přivézt sklářské výrobky či kožené zboží, které produkuje hlavně město Inca.