1. díl – Mallorská vína – José L. Ferrer

Mallorca, to není jen více jak 300 slunečních dní v roce, nádherné pláže, ale také citrusy, olivy, mandle a především víno. Asi jste o něm nikdy neslyšeli a popravdě, pokud jste ani dodnes Mallorcu nenavštívili, tak se není čemu divit. Většina produkce se spotřebuje přímo na ostrově. Některá vína nekoupíte ani v obchodě, ale ochutnáte ve vybraných restaurací.

Místní vinařství nejsou synonymem velkoprodukce, ale vína s osobitou chutí, vůní a nádechem historie. Ačkoliv jsme především pivním národem, myslím si, že místní vinné klenoty, musíte poznat, protože pivo tu dobré vážně ní. První zastávkou při přípravě vinné turistiky je největší vinařství José L. Ferrer z vyhlášené vinařské oblasti Binissalem. Tato oblast země sdružuje optimální podmínky pro pěstování vinné révy. S typem země, nadmořskou výškou a ideálním počasím mění tato vína v exkluzivní záležitosti.

Na starost si nás bere Xavier, velmi milý pán, který se nám věnuje asi 3 hodiny čistého času. Od začátku jsme naprosto fascinováni vnitřními prostory a cítíme silnou historii tohoto místa. V roce 1931 založil místní vinici 28 letý mladý muž José Luis Ferrer Ramonell, student inženýrství ve Francii. Zprvu se jmenovala Vinícola de Binissalem, později se přejmenovala na Bodegas José L. Ferrer a značku s červenou stuhou, která je dodnes synonymem kvality a prestiže. O rodinné vinařství aktuálně pečuje třetí a čtvrtá generace rodu Ferrer, která i dnes využívá toho, co jí přinesla historie a dědictví. Kombinace nejlepších tradičních technik, zařízení a vášně pro víno, dostala za odměnu řadu uznání v zahraničí.

Rozléhá se na 120 hektarech půdy, která patří obci Binissalem. Pěstují se zde převážně místní odrůdy jako Callet, Manto Negro a bílé Prensal Blanc (Moll). Své místo tu mají i známější odrůdy Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon, Chardonnay či Moscatel. Jakmile jsme načerpali všechny vědomosti, nastal čas, na který jsme se těšili snad ze všeho nejvíce, degustace.

Začínáme bílými víny a nejprodávanějším kusem – Blanc de Blancs s tradicí od roku 1947 (odrůdy Moll, Chardonnay, Moscatel a jiné), následuje Veritas, barikované víno s krásnou vůní a blahem v ústech (kombinace Moll a Chardonnay). Růžová vína pak záměrně vynecháváme, protože naší vášní jsou především vína červená.

Začínáme nejznámějším vínem Crianza, symbolem Mallorky již od roku 1931. 12 měsíců barikované víno kombinace Mantonegra, Cabernetu Sauvignon, Tempranilla, Calletu a Syrahu. Toto víno nám třeba dlouho představovat, je to taková klasika jako si dát v Praze na Smíchově Staropramen. Více se těšíme na vína, která jsme ještě neochutnali. Pod značkou Dues nabízí vinařství Ferrer příjemnou kombinaci Cabernetu Sauvignon a Mantonegra. O něco více se nám pak zamlouvá mix Syrahu a Calletu. Poté přichází vrchol pro naše chuťové pohárky – Vinyes Velles, ačkoliv ho dobře známe, vždy se jedná o slavnostní chvíli a oči natěšené jako u dítěte pod vánočním stromkem. Prodává se pod značkou Veritas a snoubí v sobě odrůdy Mantonegro, Cabernet Sauvignon, Callet a Syrah. Popravdě se nám pak moc do jiných vzorků nechce, protože ten pocit v ústech si chceme uchovat napořád. Posledním vzorkem se stává organické víno Pedra de Binissalem Negre (Mantonegro, Cabernet Sauvignon), velmi příjemné víno s nepovedenou etiketou, která lidem připomíná chleba a nikoliv kámen.

Spouští se drobný déšť, malinko se ochladilo a nám tak pomalu dochází, že se pomalu dostáváme od letní sezóny po tu podzimní, kdy se budeme méně válet na plážích, ale o to více poznávat další krásná místa a především vína. S blahem na duší se nám dostává poslední vzorek a bonus příjemného dne, sekt s nekonečným počtem bublinek – Veritas Brut Nature z odrůdy Moll. Povídáme si ve všech různých jazycích od španělštiny přes ruštinu až po angličtinu, přikusujeme quelitas, které nesmí chybět u žádného vína, a pozorujeme projíždějící traktory s čerstvou sklizní.

Loučíme se a vydáváme se do centra Binissalemu na mallorskou kuchyni, po skvělých vínech a společnosti si dopřáváme Sopa mallorquina a jiné dobroty našeho ostrova. Končí dnešní dobrodružství a už teď se těšíme na to další. Sledujte náš blog a nenechte si ujít veškeré naše aktivity.

Tým namallorce.cz